Версії Windows

За 30-річну історію ОС вийшло дев'ять основних версій системи: від розробленої Білом Гейтсом Windows 1.0 до останнього релізу під керівництвом нового генерального директора Microsoft Сатьї* Наделли.

Найперша Windows 1.0 вийшла в листопаді 1985 року. По правді кажучи, перша випущена версія була Window 1.01, так як 1.0 володіла серйозною помилкою. Це була перша реальна спроба Microsoft створити графічний користувальницький інтерфейс в 16-бітної архітектури.

Однак Windows 1.0, на відміну від Mac OS, що не була самостійною операційною системою і була лише графічною надбудовою над DOS. Через це багато користувачів по інерції продовжували користуватися «Командним рядком» для управління системою, хоча підтримка мишки в системі була.

Друга і третя версії Windows також були «оболонкою» для MS-DOS, але володіли низкою нововведень. В 2.0, що вийшла 9 грудня 1987 року, стало можливим розташовувати вікна одне над іншим в довільному порядку, вперше з'явилася «Панель управління» (яка використовується і до цього дня), а також файли опису програм (PIF-файли). Вона також стала першою платформою Windows, на якій з'явилися додатки Microsoft Word і Excel.

Третя версія, яка з'явилася 22 травня 1990 року, отримала «Диспетчер програм» і «Менеджер файлів», а також оновлену версію «Панелі управління» і пасьянс «Солітер», до сих пір є невід'ємною частиною Windows. Крім того, нова операційна система стала виглядати набагато краще завдяки підтримці 256 кольорів в відеоадаптер VGA і змін графічного інтерфейсу.

На виставці CES в 1995 році був представлений програмний продукт для Windows 3.0 Microsoft Bob, який розроблявся без участі Білла Гейтса. Ідея полягала в тому, щоб створити «соціальний інтерфейс», замінивши «Диспетчер програм» на мультяшний будиночок, де в «кімнатах» зберігалися відповідні додатки, а провідником по дому служив за замовчуванням пес по кличці Ровер.

Потім відбулося її оновлення, в Microsoft Office з'явився такий персонаж, як Скріпка. Можна сказати, що Bob передбачив появу сучасних віртуальних персональних помічників зразок Cortana і Siri. У липні 2013 року Білл Гейтс так прокоментував спадщина Windows Bob: «Ми просто випередили свій час, як і в випадку з більшістю наших помилок».

Повноцінна операційна система Microsoft з'явилася тільки в серпні 1995 року. Windows 95 стала значною віткою на шляху розвитку Windows. У порівнянні з 3.0 вона володіла величезною кількістю нововведень.

З'явилися вже звичні всім користувачам меню «Пуск», іконки швидкого доступу до файлів і додатків на робочому столі. Windows 95 вперше використовувала 32-бітну середу, «Панель задач» і була орієнтована на багатозадачність. MS-DOS все ще відігравала важливу роль в Windows 95 і була необхідна для запуску ряду програм і елементів. Взаємодія з файлами і папками здійснювалося за допомогою іконок.

Також в Windows 95 з'явився браузер Internet Explorer, однак він не встановлювався за замовчуванням - для нього був потрібний пакет Windows 95 Plus. У більш пізніх версіях Internet Explorer стояв спочатку, оскільки в той час були популярні браузери Netscape Navigator і NCSA Mosaic.

Windows 98, реліз якої відбувся 25 червня 1998 року, була навіть більш орієнтованою на споживачів, ніж попередня Windows 95. У ній був реалізований ряд поліпшень призначеного для користувача інтерфейсу через «Центр оновлень робочого столу Windows» в Internet Explorer 4, включаючи «Панель швидкого запуску» , активний робочий стіл, можливість згорнути вікно кліком по заголовку вікна, а також кнопки «Назад» і «Вперед» і адресний рядок в Windows Explorer.

У 2000 році компанія представила відразу дві абсолютно різні ОС - Windows 2000 і Windows ME. Перша належала до сімейства операційних систем NT (нові технології), друга ж була побудована на платформі Windows 9x. Windows Millennium можна назвати наступним етапом у розвитку Windows 98 з додаванням деяких елементів інтерфейсу Windows 2000 і максимальним спрощенням для сучасного домашнього використання.

Windows МЕ була сильно розкритикована користувачами через її нестабільності і ненадійність, частих зависань і аварійних завершень роботи. Деякі користувачі розшифровували ME як Mistake Edition (помилкове видання). Ця версія досі вважається одним з найгірших продуктів від Microsoft.

Windows 2000 була орієнтована на бізнес-клієнтів, і згодом вона стала основою для Windows XP.

У Windows 2000 важливу роль грали автоматичні оновлення. Крім того, в ній вперше з'явився режим гібернації. У Windows 2000 Professional були реалізовані численні удосконалення, як, наприклад, концепція «підключи і працюй»: коли підключався нове периферійне пристрій, операційна система сама знаходила потрібні драйвери для нього, і воно починало працювати.

Реліз тріумфальної Windows XP відбувся в жовтні 2001 року. Нова система являла собою якийсь симбіоз Windows 2000 і Windows ME. Як і Windows 2000, вона була заснована на Windows NT, однак в неї були додані клієнтоорієнтовані елементи з Windows ME.

У новій ОС було реалізовано нове оформлення графічного інтерфейсу, згладжування тексту на ЖК-моніторах, можливість швидкого перемикання між користувачами, а також багато інших приємних особливостей. Windows XP є «довгожителем» серед операційних систем: для неї вийшло три масштабних поновлення, а підтримка ОС припинилася лише в 2014 році, тобто через 13 років після релізу - цей термін підтримки є найтривалішим серед усіх операційних систем Windows.

Були у системи та недоліки. Наприклад, при установці ОС користувачеві пропонується створити для роботи обліковий запис з правами адміністратора, що призводить до потенційної уразливості системи до вірусів. Також до недоліків можна віднести досить високі на той момент системні вимоги: процесор не менше 500 МГц і більше 128 Мб оперативної пам'яті.

Після грандіозного успіху Windows XP компанія Microsoft випускає Windows Vista. Реліз системи відбувся в 2007 році. Нова ОС була свого роду спробою здійснити революцію в оформленні графічного інтерфейсу. Також в Microsoft постаралися усунути недоліки в системі безпеки, так докучали користувачам XP.

Однако новая система вышла крайне посредственной. Об этом говорит хотя бы то, что ОС заняла первое место в конкурсе «Провал года» в 2007 году

Пользователи также были разочарованы в новом продукте от Microsoft. Особенно выделяют проблемы с быстродействием, несовместимостью со многими старыми программами, а также завышенные системные требования, превосходящие заявленные. Новый интерфейс Aero также не пришелся пользователям по душе. После выхода Windows 7 в 2009 году Vista, и так не пользовавшаяся популярностью, практически полностью «вымерла». На 2015 год доля рынка Windows Vista составляет меньше 2%.

Следующая операционная система компании Microsoft — Windows 7 — была представлена 22 октября 2009 года. Она должна была устранить все недочеты, имевшиеся в Vista. Дизайн Aero был сильно доработан, реализована поддержка старых программ, недоступных для запуска на Windows Vista. Также в Windows 7 появился режим Windows XP mode, позволяющий запускать старые приложения в виртуальной машине Windows XP, что обеспечивает практически полную поддержку старых приложений.

Важливою особливістю нової системи є більш тісна інтеграція з виробниками драйверів: більшість визначаються автоматично. Як результат, з-під пера Microsoft вийшла операційна система, яка припала до смаку багатьом користувачам: за перші вісім годин кількість попередніх замовлень перевищила попит, який Windows Vista мала за перші 17 тижнів.

Але і тут не обійшлося без ложки дьогтю. Основним недоліком системи є знову ж високі системні вимоги, через що автономність ноутбуків в деяких випадках знижувалася до 30%. Незважаючи на це, система залишається популярною і до цього дня: на вересень 2015 року частка Windows 7 займає більше 55% ринку.

У жовтні 2012 року Microsoft представляє черговий продукт - Windows 8. Нова система отримала кардинально новий інтерфейс, більше «заточений» під використання на планшетах. Так, в Windows 8 зникла кнопка «Пуск», на місці якої розташувався доступ до інтерфейсу Metro.

Інтерфейс був плиточную майданчик. Також в новій системі з'явився магазин додатків Windows Store, схожий з Play Маркет і App Store. Основними нововведеннями Windows 8, крім нового інтерфейсу, можна вважати нативную підтримку USB 3.0, вдосконалений пошук і новий диспетчер задач.

Однако большая часть пользователей не оценила систему: Microsoft сделали слишком большой уклон в сторону сенсорного управления. Это сказалось на удобстве управления системой на десктопах.

Нова версія Windows 8.1 була спробою виправити недоліки. На своє законне місце повернулася кнопка «Пуск» і стало можливим встановити запуск стандартного робочого столу за замовчуванням. Незважаючи на спробу виправити помилки, допущені ним у Windows 8, оновлення також було сприйнято без ентузіазму.

Останньою на даний момент операційною системою Microsoft є Windows 10, представлена ​​в липні 2015 року. Windows 10 повинна об'єднати всі пристрої, включаючи вбудовані системи, смартфони, планшети, ноутбуки, ПК та ігрові консолі. Оновлення до Windows 10 є для користувачів пристроїв з Windows 7, 8.1 і Windows Phone 8.1 безкоштовно протягом року.

Основними нововведеннями системи є доопрацьоване меню «Пуск», голосовий помічник Cortana, а також можливість взаємодіяти одночасно з сенсорним інтерфейсом і з традиційним на гібридних пристроях.

У Windows 10 Microsoft збирає безліч даних про використання комп'ютера. Прикладами таких даних є ім'я, адреса електронної пошти та інші. Через це на Microsoft обрушився шквал критики. Частина критики також відноситься до того, що Windows ділиться паролями від Wi-Fi з іншими користувачами. У будь-якому випадку збір даних можна в будь-який момент відключити, всі інструкції шукаються в інтернеті.

Windows по праву можно назвать неотъемлемой частью целого поколения пользователей ПК. Благодаря ОС от Microsoft миллионы людей открыли для себя информационные технологии и доступ к глобальной сети. И как бы ее ни хаяли, она в любом случае останется актуальной еще не один год.